ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մասնակցում է ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների երկօրյա խորհրդաժողովին, որին մասնակցում են 47 երկրի պատվիրակներ: Այս ձեւաչափով խորհրդաժողովներն անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ:
Համաժողովը մեկնարկել է հոկտեմբերի 21-ին՝ հանդիսավոր նիստով: Լիագումար նիստի բացման արարողության բանախոսներն են եղել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահը, Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
«Covid-19 հանրային առողջության  ճգնաժամի առջեւ կանգնած ժողովրդավարություններ. փորձի փոխանակում, ճանապարհ դեպի առաջ» խորագիրը կրող պանելային ձեւաչափի քննարկումներն ուղղված են եղել համավարակի առաջացրած ճգնաժամի հաղթահարմանը:
Խորհրդաժողովի առաջին թեմայի շրջանակում շեշտադրվել է համավարակի պայմաններում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների կողմից արտակարգ միջոցների ձեռնարկումը, որոնք արվել են  բացառապես հանրային առողջապահական նպատակներով: Այս իմաստով ծավալուն քննարկվել են մարդու իրավունքների սահմանափակմանն առնչվող որոշ դրույթներ: Հարցուպատասխանի առանցքում են  եղել ԵԽԽՎ-ի ընթացակարգային կանոնները՝ համաձայն որոնց սանիտարական  սահմանափակումների պայմաններում աշխատանքներն ընթանում են հեռավար, այլընտրանքային եղանակներով:
Քննարկման դիտակետում է եղել նաեւ ազգային խորհրդարանների կողմից համավարակի պայմաններում քաղաքացիների հետ երկխոսությունն ապահովելու լավագույն փորձի վերհանումը: Խորհրդաժողովին տարբեր երկրների խորհրդարանների նախագահները հիմնականում ներկայացրել են համավարակի պայմաններում օրենսդիր մարմինների բնականոն աշխատանքի ապահովման փորձը:
Երկօրյա խորհրդաժողովի օրակարգային մյուս քննարկումները ծավալվելու են «Շրջակա միջավայրի իրավունք՝ ազգային խորհրդարաններ, առողջ լինելու իրավունք եւ կայուն միջավայր», «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» խորագրերի ներքո:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունենալու «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» խորագրով լիագումար նիստին:
Մինչ համաժողովի աշխատանքների մեկնարկն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար, Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի անդամ Մաքսիմոս Հարակոպուլոսի հետ:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan takes part in the two-day European Conference of Presidents of Parliament in the capital of Greece Athens, where delegates of 47 countries attend. The Conferences with this format are held once in two years.
The Conference began on October 21 with a solemn session. The speakers of the opening ceremony of the plenary session were the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the President of the Hellenic Parliament and the Secretary General of the Council of Europe.
The debates of the panel format with the heading Democracies facing the Covid-19 public health crisis: sharing experiences, the way forward were directed at the overcoming of the crisis caused by the pandemic.
Within the framework of the first topic of the Conference the undertaking of the emergency means by the Member States of the Council of Europe amid the pandemic, which were done exclusively for the
Public health purposes. In this regard some provisions on the restriction of human rights were voluminously debated. The PACE Rules of Procedure were the key issue of the Q & A, in the conditions of the sanitary restrictions according to them, the works go on in distant and alternative ways.
The issue of the best experience to provide the dialogue with the citizens amid pandemic by the national parliaments was also in the core of debate. The Presidents of parliaments of different countries presented the experience of providing the regular work by the legislative bodies amid pandemic to the Conference.
The other agenda debates of the two-day Conference will go on under the headings - National parliaments and the right to a healthy and sustainable environment and The common future of all European citizens.
The RA NA President Alen Simonyan will deliver a speech at the plenary session with the heading The common future of all European citizens.
Before the launch of the Conference works the NA President Alen Simonyan met with the Secretary General of the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, the Member of the Hellenic Parliament of the Republic of Greece Maximos Charakopoulos.