ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մասնակցում է ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների երկօրյա խորհրդաժողովին, որին մասնակցում են 47 երկրի պատվիրակներ: Այս ձեւաչափով խորհրդաժողովներն անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ:
Համաժողովը մեկնարկել է հոկտեմբերի 21-ին՝ հանդիսավոր նիստով: Լիագումար նիստի բացման արարողության բանախոսներն են եղել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահը, Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
«Covid-19 հանրային առողջության  ճգնաժամի առջեւ կանգնած ժողովրդավարություններ. փորձի փոխանակում, ճանապարհ դեպի առաջ» խորագիրը կրող պանելային ձեւաչափի քննարկումներն ուղղված են եղել համավարակի առաջացրած ճգնաժամի հաղթահարմանը:
Խորհրդաժողովի առաջին թեմայի շրջանակում շեշտադրվել է համավարակի պայմաններում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների կողմից արտակարգ միջոցների ձեռնարկումը, որոնք արվել են  բացառապես հանրային առողջապահական նպատակներով: Այս իմաստով ծավալուն քննարկվել են մարդու իրավունքների սահմանափակմանն առնչվող որոշ դրույթներ: Հարցուպատասխանի առանցքում են  եղել ԵԽԽՎ-ի ընթացակարգային կանոնները՝ համաձայն որոնց սանիտարական  սահմանափակումների պայմաններում աշխատանքներն ընթանում են հեռավար, այլընտրանքային եղանակներով:
Քննարկման դիտակետում է եղել նաեւ ազգային խորհրդարանների կողմից համավարակի պայմաններում քաղաքացիների հետ երկխոսությունն ապահովելու լավագույն փորձի վերհանումը: Խորհրդաժողովին տարբեր երկրների խորհրդարանների նախագահները հիմնականում ներկայացրել են համավարակի պայմաններում օրենսդիր մարմինների բնականոն աշխատանքի ապահովման փորձը:
Երկօրյա խորհրդաժողովի օրակարգային մյուս քննարկումները ծավալվելու են «Շրջակա միջավայրի իրավունք՝ ազգային խորհրդարաններ, առողջ լինելու իրավունք եւ կայուն միջավայր», «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» խորագրերի ներքո:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունենալու «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» խորագրով լիագումար նիստին:
Մինչ համաժողովի աշխատանքների մեկնարկն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար, Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի անդամ Մաքսիմոս Հարակոպուլոսի հետ:

Делегация во главе с А.Симоняном – на двухдневной конференции глав европейских парламентов в Афинах
Делегация во главе со спикером НС РА А.Симоняном находится с рабочим визитом в столице Греции Афинах для участия в двухдневной конференции глав европейских парламентов, в которой принимают участие делегаты из 47 стран. Конференции в таком формате проводятся раз в два года.
Конференция началась 21 октября торжественным заседанием. На церемонии открытия пленарного заседания выступили Председатель ПАСЕ, Председатель Парламента Греции, Генеральный секретарь Совета Европы.
Дебаты в формате панельной дискуссии под девизом “Демократии перед кризисом общественного здравоохранения Covid-19: обмен опытом, путь вперед” направлены на преодоление кризиса, вызванного пандемией.
В рамках первой темы конференции обсуждалось   чрезвычайные меры государств-членов СЕ в условиях пандемии, которые были предприняты исключительно в целях общественного здравоохранения. В этом смысле широко обсуждались некоторые положения, связанные с ограничением прав человека. Среди ключевых вопросов и ответов – процедурные каноны ПАСЕ, согласно которым в условиях санитарных ограничений работа ведется дистанционно, альтернативными способами.
Обсуждение также было сосредоточено на передовом опыте национальных парламентов в обеспечении диалога с гражданами в условиях пандемии. На конференции спикеры парламентов разных стран в основном представили опыт обеспечения нормальной работы законодательных органов в условиях Covid-19.
Дискуссии по повестке конференции пройдут также по темам “Экологическое право – национальные   парламенты, право на здоровье и стабильную окружающую среду”, “Общее будущее всех граждан Европы”.
Председатель НС РА выступит на пленарном заседании “Общее будущее всех граждан Европы”.
Перед началом конференции А.Симонян встретился с Генеральным секретарем Межпарламентской Ассамблеи Православия, членом Парламента Греческой Республики Максимосом Харакопулосом.